Site icon IAS

"נפגשים בשביל ישראל": הכאב המשותף שמחבר בין המשפחות

מטיילים ב'מסע ישראלי אישי'. צילום באדיבות 'נפגשים בשביל ישראל'

מסע ההנצחה השנתי בשביל ישראל, מתקיים השנה חרף המלחמה, במסורת שנמשכת כבר שני עשורים, ובמסגרתה רעיה ויוסי אפנר, שאיבדו את בנם אבי באסון המסוקים, יוצאים בכל שנה למסע חווייתי, שמטרתו היא הנצחת כל חללי מערכות ישראל לאורך השנים וחיבור המגזרים השונים בחברה הישראלית.

הציבור הרחב מוזמן להצטרף למסע, שאותו יובילו מדריכי קק״ל, במסלול  שמתחיל כל שנה באילת ומסתיים באנדרטת אסון המסוקים ליד שאר ישוב שבצפון. בכל בוקר יתקיים מעגל זיכרון בו מוזכרים נופלים הקרובים לצועדים באותו יום וגם נופלים שקרוביהם ביקשו להזכירם. באמצע היום יתקיים מעגל השיח היוצר קשר בין הצועדים באותו היום.

'מסע ישראלי אישי', הינו יוזמה משותפת של קק"ל, ארגון יד לבנים ואגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, יצא לדרכו, והשתתפו בו עד עתה כ-300 הורים, אחיות ואחים שכולים. חלקו האחד של המסע בשבילי הארץ, באתרים השזורים בהיסטוריה היהודית והישראלית, ובחלקו השני מתקיימות סדנאות לימוד והעשרה, הרצאות והדרכות מרתקות אותן העבירו מדריכי קק"ל.

המסע מהווה חלק בתהליך צמיחה והתפתחות, זו אינה רק הזדמנות להזדהות  עם מורשת ישראל וחווייתה, אלא גם הזדמנות לחיזוק קשרים חברתיים ואישיים, שמהווים תשתית חשובה לקיום חברתי ולהתמודדות עם השכול בחיי היומיומיים.

מטיילים ב'מסע ישראלי אישי'. צילום באדיבות 'נפגשים בשביל ישראל'

רעיה אפנר: "זה המסע ה-19 שנקיים על שביל ישראל, והמיוחד השנה הוא שיצטרפו אלינו קהילות של מפונים מהצפון ומהדרום. אנחנו מזמינים אזרחים מכל קצוות הקשת הפוליטית להצטרף אלינו למסע ולשיח. בואו נדבר, נקשיב ונכיל את הדעות והאמונות של כל חלקי החברה הישראלית. יש לנו עמוד פייסבוק וגם אתר אינטרנט, ששם יש את לוח זמנים, כשמקליקים על יום מסוים רואים את המסלול ואפשר להירשם".

"ניסינו ליצור לעצמנו גיבוש זהות ישראלית, פיתוח והגברת אהבת הארץ ונופיה, תחושת שייכות למושג 'ישראלי', תוך בירור ביננו לבין עצמנו, על מרכיבי השכול הפרטי של כל אחת ואחד מאתנו, המפגש של הסיפור הפרטי שלנו עם הסיפור הגדול, הישראלי, של אזרחי המדינה, כולם, מכל קצות הארץ. באנו מצפון ומדרום, ממערב וממזרח, נפגשנו במסע ישראלי אישי, הכרנו, למדנו וחזרנו הביתה עם טעם של עוד", סיפרה אחת המשתתפות.

שר שלום ג'רבי, מנהל חטיבת חינוך וקהילה בקק"ל: "אני גאה ומברך על השותפות עם ארגון יד לבנים ומשרד הביטחון, ב"מסע ישראלי אישי", שמתקיים זו השנה השלישית. מסעות להורים ואחים שכולים, היוצאים יחד למסע אישי וקבוצתי, לחיזוק והגברת אהבת הארץ, הזהות הישראלית והתמודדות עם זהות השכול שנכפתה עליהם. זו חובתנו, והמעט שאנו יכולים לעשות עבור המשפחות השכולות שהקריבו את היקר להם מכל עבורנו".

אלי בן שם, יו"ר ארגון יד לבנים: "ארגון יד לבנים מודה לקרן קיימת לישראל, לשר שלום ג'רבי ולמחלקת קהילה, על שיתוף הפעולה מזה שנים רבות ובייחוד בימים קשים אלה. שיתוף פעולה ערכי עם אוויר לנשימה, עבור המשפחות השכולות אשר דאגנו יחד להוציאם מבתיהם בתקופה מאתגרת זו, לסייר ולטייל באתרי קק"ל, בהם אתרי מורשת וזיכרון לזכר הנופלים שבזכותם אנו חיים במדינת ישראל".

יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה-לוסקי: "דווקא בימים מורכבים של לחימה אנו קוראים לציבור הרחב לבוא ולקחת חלק במסע "נפגשים בשביל ישראל". כפי שעשינו מתחילת המלחמה, אנחנו שמים דגש על המפונים והשנה נצעד ונפגש יחד איתם במיזם המרגש הזה. יחד נזכור את הנופלים והנרצחים, נצעד בנופי ארצנו ונפעל לאחדות של עם ישראל".

Exit mobile version