Site icon IAS

חגיגה לעדה האתיופית: עיריית תל אביב-יפו חוגגת את הסגד ברחבי העיר

חוגגים את הסגד ברחבי ת"א-יפו. צילום אבוש

בחודש נובמבר, עיריית תל אביב-יפו מציינת את הסגד, שהוא אחד ממועדי הקהילה האתיופית של קהילת ביתא ישראל. זהו חג עתיק יומין, שנקבע ונחגג במסורת יהודי אתיופיה מזה מאות ואף אלפי שנים. משמעותו של החג הוא חידוש הברית בין העם ובין אלוהים, כיבוד וחידוש של מעמד הר סיני וקבלת התורה.

עולי אתיופיה החלו להגיע בשנת 2005 לעיר תל אביב-יפו. הקהילה מונה היום כ-2,700 איש המתגוררים בעיקר בשכונות יפו ד', יפו ג'-דרום, נווה גולן  ו-לב יפו. עיריית תל אביב-יפו, באמצעות יחידת הקליטה העירונית במישלמה ליפו, פועלת לשילוב מיטבי ואיכותני של ישראלים וישראליות יוצאי אתיופיה בעיר, במגוון תחומים, לרבות: תחומי לימוד, השכלה, תעסוקה, חברה ותרבות, תוך שמירה על הערכים ועל המסורת ממנה הגיעו וחשיפתם. לאחרונה, התחדשה היחידה במבנה מחודש, שנחגג בהשקה מרשימה בהשתתפות ראש העירייה, מכובדות ומכובדים וחברי הקהילה.

* סגד מסורתי ביפו

יום רביעי, 16 בנובמבר, 17:30, בית הכנסת היכל יצחק, רחוב סומקן 11

חגיגת חג הסגד המסורתית ביפו, בתמיכת משרד העלייה והקליטה, במעמד מכובדות ומכובדים. האירוע ייפתח ב"תהלוכת ספר תורה" ססגונית בהובלת רב הקהילה האתיופית ברחבי יפו ד', ומשם לאודיטוריום אניס לאירוע המרכזי אשר יכלול מופעים, טעימות מהמטבח האתיופי, מיצגי אמנות, תערוכה ניידת ועוד.

* פסטיבל סגד במרכזים הקהילתיים ביפו

יום שלישי, 8 בנובמבר, 17:30 מרכז קהילתי בית רקע, רחוב הרב רובינשטיין 14

יום שלישי, 15 בנובמבר, 16:30 מרכז קהילתי בני ברית שלוחת חשמונאים, רחוב פיקוס 19

מאמאושי במופע מיוחד לחג הסגד. הפעלה מוזיקלית במקצב אתיופי לגיל הרך המיועדת לגילי 3 עד 6 ולכל המשפחה, ההפעלה משלבת מוזיקה היישר מאתיופיה יחד עם שירים מקוריים ושירים ישראלים, במטרה להכיר לילדות ולילדים את חג הסגד באמצעות הסיפור של שלמה המלך ומלכת שבא שהגיעה מאתיופיה. דרך הסיפורים מגלים שלמרות החששות והאתגרים, יש בכוחה של האחדות וקבלת האחר להפוך כל פחד לאהבה.

הפעלה של אושרת מסלה: אושרת מסלה, מוזיקאית ומורה לריתמיקה, מובילה את ההפעלה הממחישה בצורה אותנטית את התרבות האפריקאית יחד עם התרבות הישראלית.

* חג הסגד לבנות ולבני נוער

יום שני, 21 בנובמבר, 18:00, מרכז קהילתי לב יפו, רחוב נחל שורק 3

אירוע ייחודי לבנות ובני נוער במרכז הקהילתי לב יפו, האירוע יכלול ארוחת חג מסורתית, מופע של מרכז המוזיקה, סיפורו האישי של רב הקהילה האתיופית יהודה סהלה.

חוגגים את הסגד ברחבי ת"א-יפו. צילום אבוש

* אירוע אומנות "סגד-האון" – סגד עכשווי בנווה צדק

יום רביעי, 16 בנובמבר, 22:30-18:30, רחוב שבזי 58 ומדרחוב יהודה החסיד

אירוע אמנות עכשווית ביוזמת משה טרקה, אמן ישראלי ופעיל חברתי ממוצא אתיופי ובעליו של חלל התצוגה 'שבזי 58' בנווה צדק. מטרתו הייתה לתת בימה לאמנים ולאמניות עכשוויים מהקהילה, להציג את האמנות הייחודית שלהם. באירוע ייקחו חלק מיטב האמנים והאמניות הישראלים מהקהילה האתיופית ויציגו יצירות כגון: צילום, מחול, פיסול, וידאו, מוזיקה ועוד. האירוע כולל טעימות של אוכל אתיופי מסורתי, ומגוון מאכלים ומשקאות שיוגשו במיוחד בערב זה במסעדות בנווה צדק. בנוסף לכך, מסעדת באלינג'רה תגיש לכבוד האירוע טעימות אוכל אתיופי מסורתי (ללא תשלום).

באירוע ה"סגד-האון", שמשמעותו באמהרית "סגד עכשווי", יציגו האמנים והאמניות המשתתפים יצירות אמנות בשלל מדיומים המשלבים התייחסות למסורת של הקהילה האתיופית עם פרשנות, לעתים חתרנית, המתייחסת לחייהם האישיים בפרט, ולחברה הישראלית בכלל.

בתוכנית: במהלך הערב יתקיימו מופעים בשילוב תערוכה והקרנות וידאו ארט. בין היצירות שיוצגו מופיעה התערוכה "גופים" של האמנים משה טרקה ואפרים ווסה בחלל הגלריה בשבזי 58. התערוכה משקפת דיאלוג בין שני אמנים העוסקים במושג גוף ובתפיסה שלו כדימוי וכחומר. התערוכה תלווה בדיאלוג מוקלט של האמנים אשר ניתן יהיה להאזין לו באוזניות תוך כדי צפייה ביצירות השונות.

יצירות נוספות: הקרנת וידאו ארט, "ק'ולה" של האמן אפרים ווסה – פירוש המילה "ק'ולה" באמהרית, הוא שד. בתרבות האתיופית ה"ק'ולה" נתפס כישות על טבעית, רוח רעה שבכוחה לרדוף אדם, להיאחז בו במפתיע לפרק זמן קצר אחת לכמה שנים ולהשתלט על גופו. במיתולוגיה היהודית סוג כזה של איחוז נקרא דיבוק. ביצירה זו משחזר ווסה חוויית ילדות בה אימו הייתה אחוזת "ק'ולה" תוך שהוא צופה בנעשה ומתקשר עם ה"ק'ולה" דרכה.

תערוכת צילומים: בהקרנה של הצלם גדעון אגז'ה בצילומים המוצגים, מתעד אגז'ה את טקס הסגד המסורתי בירושלים הכוללים בגדים לבנים המסמלים טהרה, קריאת קטעים מהתנ"ך הקשורים לטקס חידוש הברית של עזרא מתוך ספר נחמיה ופיוטים שונים הקשורים לירושלים. הטקס מהווה גם חיבור בין החג לסיפור הגעתה של העדה האתיופית לישראל.

* מוזיקה אתיופית עכשווית – דגה פדר

ליין-אפ מופעים מתחלפים (live) במדרחוב יהודה חסיד

19:30-19:00 – Rewind & Repeat להקת המחול ביתא (כוריאוגרפיה: דגה פדר).

20:15-20:00- אורית טשומה עם מופע ספוקן וורד מוזיקלי

20:40-20:30- דגה ואורית עם דיאלוג של ספוקן וורד ומחול

21:30-21:00 – הופעה אקוסטית של דואו אבבה

ניהול אמנותי ואוצרות: יועד בר נוי

הכניסה חופשית!

חוגגים את הסגד ברחבי ת"א-יפו. צילום אבוש
Exit mobile version